Noc Naukowców NANO MIKRO MAKRO w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

NOC NAUKOWCÓW, to największy hit oferty rodzinnej Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia, które odbywa się jednocześnie w 300 miastach Europy, będzie pod hasłem NANO, MIKRO, MAKRO. 28 września EXPERYMENT zaprasza całe rodziny do wejścia do mikroświata w technologii VR, do zwiedzania kryształowy ogrodu czy na spotkanie z mikrobami i spółką.

Noc naukowców jest wyjątkowym wydarzeniem, kiedy po zapadnięciu zmroku, zwiedzający stają oko w oko z… naukowcami. W nietypowych dla gdyńskiego centrum godzinach otwarcia, czyli od 19:00 do 23:00 goście wkroczą na teren przemienionej wystawy i zostaną przez edukatorów wprowadzeni w świat NANO, MIKRO, MAKRO. Koszt biletu wstępu 12 zł. Sprzedaż przez system bilety.experyment.gdynia.pl oraz od 15-tego września w kasach EXPERYMENTU. Liczba biletów ograniczona.

Program wydarzenia:

MIKROŚWIAT W TECHNOLOGI VR Fascynujący świat w mikroskali. Aby w niego wkroczyć, wystarczy założyć specjalne gogle.

TEATR ILUZJI

Nauka w wydaniu artystycznym dla każdego.

ZOBACZ NAUKOWCÓW W AKCJI

Świat w skali mikro i makro w wydaniu gości EXPERYMENTU – naukowców z Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

OTWARTE WARSZTATY DLA MAŁYCH I DUŻYCH

KRYSZTAŁOWY OGRÓD

Czym są kryształy? I dlaczego tak nas fascynują? EXPERYMENT zaprasza na spotkanie z ekspertem z UG – krystalografem, który pokaże rozmaite kształty tych niezwykłych struktur.

MIKROBY I SPÓŁKA

Przez pryzmat mikroskopu będzie można podejrzeć co w trawie i w wodzie piszczy. Eksperci z grupy Eco-Inicjatywa z Kwidzyna zaprezentują wyjątkowy okaz pachnicy dębowej.

SUPERNANOMATERIAŁY Goście poznają niesamowite materiały wykonane z zastosowaniem nanotechnologii i dowiedzą się, dlaczego ta dziedzina nauki jest naprawdę SUPER.

POSŁUCHAJ EXPERTÓW

JAK ONI TO ROBIĄ? EFEKTY MIKRO i MAKRO W FILMACH

Jakich trików używa się na planach filmowych, aby ukazać nierzeczywistą skalę postaci czy scenografii? W jaki sposób były kręcone filmy takie jak „Władca pierścieni”, „Ant-man” czy „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”. Zapraszamy na wykład.

Prowadzenie: Borys Badtke, Centrum Nauki EXPERYMENT

Z MIKROSKOPEM WŚRÓD ZWIERZĄT

Jak chronić najbardziej zagrożone gatunki zwierząt? Czego unikać będąc na wakacjach, albo jakich prezentów nie kupować i dlaczego? Jak dbać o Morze Bałtyckie, by było przyjaznym środowiskiem dla zwierząt i dlaczego warto robić to każdego dnia. Prowadzenie: Michał Krause, asystent Działu Hodowlanego, Gdański Ogród Zoologiczny

OD GALAKTYKI DO KWARKÓW

Niesamowita podróż od galaktyki, przez ciało człowieka, do atomu. Słuchacze poznają różne oblicza podstawowej jednostki długości miary – metra, począwszy od nanometra na gigametrze kończąc.

Prowadzenie: Klaudia Strzelecka, Centrum Nauki EXPERYMENT

FRAKTALE – CO BROKUŁ MA WSPÓLNEGO Z MATEMATYKĄ

Skąd brokuł i matematyka? Albo brokuł i piorun? Czy może istnieć wymiar międzywymiarowy? Czym jest fraktal? Jak wygląda? O tym i wielu innych matematycznych ciekawostkach na miniwykładzie.

Prowadzenie: Cezary Ossowski, Centrum Nauki EXPERYMENT

ROBALE W SZAFIE

Co widać na skórze człowieka pod mikroskopem? Jak bujne jest życie na ciele człowieka, w łóżku, pościeli czy w ubraniach. EXPERYMENT zaprasza do odkrywania cudownego świata mikrozwierząt mieszkających bardzo blisko każdego z nas.

Prowadzenie: Ewelina Magdziak, Centrum Nauki EXPERYMENT

KOMNATA WIELKICH WRAŻEŃ

Naukowcy wraz z edukatorami zaprezentują kolekcję świecących bakterii – jak one to robią? Kto odgadnie, czym są te biologiczne piękności?

NANO MIKRO MAKRO w obiektywie

Wystawa EXPERYMENTU jest idealnym planem zdjęciowym dla tematu wydarzenia. Goście, którzy zrobią najśmieszniejsze zdjęcia przy eksponatach EXPERYMENTU, które wpisują się w ideę NOCY NAUKOWCÓW – otrzymają nagrody!

Szczegółowy program na www.experyment.gdynia.pl

Edytowano: 14.09.2018 o 10:38